University of Pittsburgh School of Education
 

Awards

Apply Now

Awards


First row: Julie Hicks (Mother of Susan Hicks); JoAnne Burley; Rita Bean;
Renée Goldman; Ida Chavoshan; Gloria Hill; Rodger Citron.
Second row: Stephen Hicks (Father of Susan Hicks); Joshua Childs; John Tomayko; Dean Alan Lesgold;
Paul Chmara, (President of the School of Education Alumni Society); Tracy Vitale; Bernard Beidel.
Third row: Joseph McCormick.


The University of Pittsburgh School of Education honors the outstanding accomplishments of its graduates through its Alumni Award Program. Criteria for the award include recognition of professional achievement, public service to the advancement of the educational field, and a commitment to the continued success of the School of Education and the University of Pittsburgh.

Attend the Awards and Nominate an Alum!

If you would like to nominate a School of Education graduate for a future Alumni Award, please contact our Alumni Development Office at 412-648-1789 or mbh26@pitt.edu. Previous School of Education Alumni Award recipients are listed below, and the current year's winners listed in italics.

Distinguished Alumni Award

  • Renée K. Goldman
  • Rita M. Bean
  • Carol McGrevin
  • R. Rudy Filek
  • Richard Goldman
  • Andrew R. Hughey
  • Susan Albrecht
  • Doreen E. Boyce
  • Nancy R. Bunt
  • Donald M. Carroll, Jr.
  • Gwendolyn Cartledge
  • Carol A. Cartwright
  • Jerlean E. Daniel
  • Lizanne DeStefano
  • Helen S. Faison
  • Richard L. Ferguson
  • Kathleen Mary Huebner
  • John N. Mangieri
  • George S. Morrison
  • Marilyn H. Oermann
  • Nick J. Staresinic
  • Richard L. Welsh

Early Career Award

  • Susan M. Hicks (Deceased)
  • Francesca Amati
  • Katie Clark Patterson
  • Christine Carnevali
  • Thomas E. Platt
  • Veronica I. Ent
  • Fabio Fontana
  • Michael P. Lucas
  • Patricia A. Pierce
  • Carena Sue Winters

Pre-K–12 Educator Award

  • Tracy L. Vitale
  • Brian White
  • Brent Johnson
  • Pamela Armstrong
  • Nick Trombetta
  • Paula Ann Calabrese
  • Jeffrey D. Derda
  • Kathleen Harrington
  • Regina B. Holley
  • Mark A. Miller

Departmental Alumni Awards - Administrative and Policy Studies

  • Gloria P. Hill
  • Erica Kolat
  • Cynthia Reed
  • Carol Wooten
  • S. Allen Condeluci
  • Charlene Mickens Dukes
  • Gregg S. Margolis
  • Namgi Park
  • Maria Eugenia Piantanid
  • Yidan Wang

Departmental Alumni Awards - Health and Physical Activity

  • John R. Tomayko
  • Andrea M. Kriska
  • Robert Robertson
  • Alan C. Utter
  • Patricia A. Nixon
  • Carl J. Caspersen
  • Kent B. Pandolf
  • Paul Morgan Ribisl
  • Donna Sanft
  • Dr. Stella Lucia Volpe

Departmental Alumni Awards - Instruction and Learning

  • JoAnne E. Burley
  • Kay Alicyn Ferrell
  • Sean McComb
  • Beverly K. Michael
  • Jacqueline Lee Dempsey
  • Mary Cataldi
  • Richard P. Mathews
  • Walt A. Stoy
  • Richard David Wertheimer

Departmental Alumni Awards - Psychology in Education

  • Bernard E. Beidel
  • Hedda Sharapan
  • Antoinette Y. Farmer
  • Natalie Kaplan
  • Pamela Moss
  • Richard C. Carney
  • Dr. Dale H. Curry
  • Larry Irwin Edelman
  • Jennifer Engel
  • Dr. Merle D. Griff
  • James E. Hughes
  • Dr. Marjorie D. Kostelnik
  • Sister Madeleine Rybicki

Falk Laboratory School Outstanding Alumni Award

  • Rodger D. Citron
  • Christopher Norio Avery
  • Ellen Falk Hirsch
  • Edward Mason Anthony IV
  • Kathleen Marshall, Maura Powell, and Rob Marshall
  • Charlene Foggie Barnett
  • Nancy Richter Brzeski
  • H. James Burgwyn
  • Sigo Falk
  • Henry Fisher

Student Leadership Award

  • Ida Chavoshan
  • Everett Herman
  • Joshua Childs
  • Aaron Kessler
  • April A. Mattix
  • Francesca Amati
  • Jorge E. Delgado
  • Chantee McBride
  • Christina L. Scanlon
  • Wendy M. Sink

Alumni PhD Dissertation Award

  • Joshua Childs
  • Lisa Brahms
  • Miray Tekkumru Kisa

Alumni PhD Dissertation Award

  • Joseph McCormick