University of Pittsburgh School of Education
 

Awards

Our School of Education Alumni Society hosted the annual Alumni Awards on April 6, 2018 to celebrate the success of our alumni, our students and our school. Individuals honored at the event included (L-R): Carol O’Donnell (Distinguished Alumni Award), Bart Rocco (Distinguished PreK-12 Educator Award), Kakenya Ntaiya (Distinguished Early Career Award), Amy Pfender (Distinguished Administration and Policy Studies Departmental Award), Judith Summerfield (Distinguished Instruction and Learning Departmental Award), Jennifer Pintar (Distinguished Health and Physical Activity Departmental Award), Denise Esposto (Distinguished Psychology in Education Departmental Award), Qiana Lachaud (Distinguished Student Leadership Award), Stacy Kehoe (PhD Dissertation Award), and Tracy Driver (EdD Dissertation Award).



The University of Pittsburgh School of Education honors the outstanding accomplishments of its graduates through its Alumni Award Program. Criteria for the award include recognition of professional achievement, public service to the advancement of the educational field, and a commitment to the continued success of the School of Education and the University of Pittsburgh.

Attend the Awards and Nominate an Alum!

If you would like to nominate a School of Education graduate for a future Alumni Award, please contact our Alumni Development Office at 412-648-1789 or mbh26@pitt.edu. Previous School of Education Alumni Award recipients are listed below, and the current year's winners listed in italics.


Distinguished Alumni Award

  • Karen VanderVen
  • Renée K. Goldman
  • Rita M. Bean
  • Carol McGrevin
  • R. Rudy Filek
  • Richard Goldman
  • Andrew R. Hughey
  • Susan Albrecht
  • Doreen E. Boyce
  • Nancy R. Bunt
  • Donald M. Carroll, Jr.
  • Gwendolyn Cartledge
  • Carol A. Cartwright
  • Jerlean E. Daniel
  • Lizanne DeStefano
  • Helen S. Faison
  • Richard L. Ferguson
  • Kathleen Mary Huebner
  • John N. Mangieri
  • George S. Morrison
  • Marilyn H. Oermann
  • Nick J. Staresinic
  • Richard L. Welsh

Early Career Award

  • Mandi Davis Skerbetz
  • Timothy Wagner
  • Susan M. Hicks (Deceased)
  • Francesca Amati
  • Katie Clark Patterson
  • Christine Carnevali
  • Thomas E. Platt
  • Veronica I. Ent
  • Fabio Fontana
  • Michael P. Lucas
  • Patricia A. Pierce
  • Carena Sue Winters

Pre-K–12 Educator Award

  • Mary Catherine Reljac
  • Tracy L. Vitale
  • Brian White
  • Brent Johnson
  • Pamela Armstrong
  • Paula Ann Calabrese
  • Jeffrey D. Derda
  • Kathleen Harrington
  • Regina B. Holley
  • Mark A. Miller

Departmental Alumni Awards - Administrative and Policy Studies

  • Donna L. Imhoff
  • Gloria P. Hill
  • Erica Kolat
  • Cynthia Reed
  • Carol Wooten
  • S. Allen Condeluci
  • Charlene Mickens Dukes
  • Gregg S. Margolis
  • Namgi Park
  • Maria Eugenia Piantanid
  • Yidan Wang

Departmental Alumni Awards - Health and Physical Activity

  • Enzo Cafarelli (deceased)
  • John R. Tomayko
  • Andrea M. Kriska
  • Robert Robertson
  • Alan C. Utter
  • Patricia A. Nixon
  • Carl J. Caspersen
  • Kent B. Pandolf
  • Paul Morgan Ribisl
  • Donna Sanft
  • Dr. Stella Lucia Volpe

Departmental Alumni Awards - Instruction and Learning

  • Diane Pomeroy Wormsley
  • JoAnne E. Burley
  • Kay Alicyn Ferrell
  • Sean McComb
  • Beverly K. Michael
  • Jacqueline Lee Dempsey
  • Mary Cataldi
  • Richard P. Mathews
  • Walt A. Stoy
  • Richard David Wertheimer

Departmental Alumni Awards - Psychology in Education

  • Michelle Figlar
  • Bernard E. Beidel
  • Hedda Sharapan
  • Antoinette Y. Farmer
  • Natalie Kaplan
  • Pamela Moss
  • Richard C. Carney
  • Dr. Dale H. Curry
  • Larry Irwin Edelman
  • Jennifer Engel
  • Dr. Merle D. Griff
  • James E. Hughes
  • Dr. Marjorie D. Kostelnik
  • Sister Madeleine Rybicki

Falk Laboratory School Outstanding Alumni Award

  • Rodger D. Citron
  • Christopher Norio Avery
  • Ellen Falk Hirsch
  • Edward Mason Anthony IV
  • Kathleen Marshall, Maura Powell, and Rob Marshall
  • Charlene Foggie Barnett
  • Nancy Richter Brzeski
  • H. James Burgwyn
  • Sigo Falk
  • Henry Fisher

Student Leadership Award

  • Jasmine D. Williams
  • Ida Chavoshan
  • Everett Herman
  • Joshua Childs
  • Aaron Kessler
  • April A. Mattix
  • Francesca Amati
  • Jorge E. Delgado
  • Chantee McBride
  • Christina L. Scanlon
  • Wendy M. Sink

Alumni PhD Dissertation Award

  • Anita M. Schuchardt
  • Laura Northrop
  • Joshua Childs
  • Lisa Brahms
  • Miray Tekkumru Kisa


Alumni EdD Dissertation Award

  • Joseph McCormick